Ładowanie
popup

Amiga

Kategoria: DIY Audio

Amiga to projekt 2 drożnych kolumn, które zbudowałem na podstawie pomiarów Paula Carmody http://sites.google.com/site/undefinition/diy/amiga (sam nie dysponuję niestety sprzętem pomiarowym). Są to kolumny podłogowe typu Bass Reflex. Zastosowałem znany kopułkowo-pierścieniowy tweeter od Vify - DX25TG09-04 i jako midwoofery juz mniej popularne Daytony RS180S-8 z alluminiową membraną i korektorem fazy.

Vifa DX25TG09-04
Vifa DX25TG09-04
Dayton RS180S-8
Dayton RS180S-8

Do budowy zwrotnicy użyłem cewek i kondensatorów Jantzen (kondensatory z serii Standard Z-Cap (niebieskie) i CrossCap (czarne)), rezystory metalizowane Ty-Ohm. Schemat zwrotnicy pozostawiłem nie zmieniony w porównaniu z oryginalnym projektem. Wszystkie elementy przypiąłem paskami (które się świetnie nadają do mocowania) do kawałka panela podłogowego . Reszta części to kable sygnałowe i połączeniowe (wewnętrzne) również Jantzena.

Części do zwrotnicy i inne potrzebne składniki...
Części do zwrotnicy i inne potrzebne składniki...
Kable i rurki BR
Kable i rurki BR

Zależało mi żeby obudowa wyglądała minimalistycznie i smukle, więc dokonałem pewnych zmian: dodałem kilkucentymetrowy naddatek wysokości na dole kolumny i ściąłem go pod kątem około 5 stopni. Front (inspirowany Dali Conceptami) to 30mm MDF klejony "na wkładkę", reszta to też MDF 18mm skręcony wkrętami i wikolem. Wykończenie wykonałem z forniru Koto/Ako który ma bardzo ładny słomkowy kolor z lekkim połyskiem, niestety bardzo trudno się go klei Przód pomalowany zwykłą farbą akrylowo-olejną koloru czarnego (matowa). Z tyłu jak zawsze odkręcane okienko z dostępem do zwrotnicy.

Terminal
Terminal
Terminal zakręcony w obudowie
Terminal zakręcony w obudowie

Wzmacniacz to zmodowany Marantz PM68, jako karta muzyczna/DAC - EMU-0202. Pierwsze wrażenie od razu zwraca na siebie Vifa, która brzmi bardzo dobrze (o wiele lepiej niż Visaton SC10N). Zadziwiająca jest też ilość basu - jest go więcej niż z wcześniejszej konstrukcji 3 drożnej na 2xTVM ARN226/TVM ARP150/Visaton SC10N, jest jedynie trochę wolniejszy i bardziej miękki. Ogólnie dźwięk jest bardzo bezpośredni i wyraźny. W porównaniu z konstrukcją na TVM/Visaton słychać wyraźny progress w jakości dźwięku, zwłaszcza w wyższych rejestrach.

Widok z przodu
Widok z przodu
Widok pod kątem
Widok pod kątem

Więcej zdjęć wstawiłem do galerii "Amiga"